header stip
logo background


Co je to spořící účet

17. 3. 2016

Pokud máme na účtu peníze, bylo by škoda je dále nezhodnocovat. Volné finanční prostředky, které ladem leží v bance, vám totiž nic nevydělají. Banky nabízejí možnost spořících účtů. Vyplatí se? Jaké mají výhody a nevýhody?

Vedení spořícího účtu a úroková sazba

Spořící účet se často zakládá jako doplněk k běžnému účtu na dobu neurčitou. Jeho vedení je zdarma, má vysokou likviditu a pomůže vám do určité míry zhodnotit peníze, které na něj vložíte. Navíc je vložení peněz na takový účet bez rizika, protože vklady jsou ze zákona 100% pojištěny do maximální výše 100 000 Eur. Výše úroku se liší banka od banky, dosáhnout může až 2% p.a. Úroková sazba závisí na výši zůstatku a délce výpovědní lhůty.

Dva typy spořících účtů

Existují dva typy spořících účtů, a to s výpovědní lhůtou nebo bez ní. U účtu bez výpovědní lhůty máte peníze k dispozici kdykoliv. Účet s výpovědní lhůtou toto neumožňuje. Vybrat peníze samozřejmě lze, ale za předčasný výběr se platí sankce. Délka výpovědní lhůty je několik týdnů až jeden rok.

Jsou nějaké nevýhody?

Jaké má spořící účet nevýhody? Zhodnocení finančních prostředků nemusí být vzhledem k inflaci dostatečné. Pro někoho může být nevýhodná výpovědní lhůta. U některých bank je nutné si kromě spořícího účtu zřídit i účet běžný.

Jaké peníze patří na spořící účet?

Spořicí účet je vhodný pro uložení finanční rezervy, kterou momentálně nepotřebujete, ale hodláte ji využít v horizontu jednoho roku. Tato rezerva se nám může hodit v případě ztráty zaměstnání, nemoci nebo nějakých vyšších výdajích. Nepatří zde peníze, které bychom rádi využili až za několik let, protože výnos nestačí pokrýt inflaci. Pro dlouhodobé spoření existují jiné bankovní produkty.