header stip
logo background

Jak můžete ušetřit peníze

12. 4. 2017

Máte nedostatek financí? Ročně můžete ušetřit několik tisíc korun, pokud víte, jak na to. Jaké kroky se dají podniknout?

Sepište si výdaje

Udělejte si přehled o vašich výdajích. Nějakou dobu si veškeré výdaje zapisujte, i ty nejmenší, třeba kávu, žvýkačky nebo noviny. Uvidíte, kde platíte příliš mnoho a za co by se dalo ušetřit.

Které výdaje je možno snížit?

Na základě tohoto seznamu si dejte za cíl některé položky omezit. Na potravinách můžete ušetřit, pokud budete hlídat slevy, obědy a svačiny si můžete do práce začít chystat každý den doma, výhodné může být změnit operátora, refinancovat půjčku nebo aktualizovat pojistné smlouvy. Než si něco koupíte, ujistěte se, že danou věc opravdu potřebujete nebo chcete, a nemůžete ji nahradit jinou nebo koupit výhodněji v jiné prodejně.

Nižší splátky

Máte několik půjček a měsíčně na splátkách zaplatíte majlant? Můžete si je pravděpodobně o něco snížit, pokud se rozhodnete pro konsolidaci půjček. Ta znamená jejich sloučení do jedné jediné, s jednou splátkou měsíčně bez zbytečných poplatků. Provádí ji snad každá banka.

Změna dodavatele

Změnit dodavatele plynu nebo elektřiny může být dobrým krokem. Nejprve si zjistěte dostatek informací a vše řádně propočítejte, abyste ve finále nezaplatili stejně nebo dokonce více. Pokud ale zjistíte, že by to bylo výhodnější, změny se nebojte.

Ušetřete za elektřinu

Elektřina je významnou položkou každé domácnosti. Už máte úsporné žárovky a spotřebiče? Zvykněte si zhasínat v místnostech, ve kterých právě nejste, vypínejte spotřebiče ze zásuvky a nenechávejte je dlouho běžet na úsporný režim.

Ušetřete za topení

Zjistěte si, jaké vytápění bude pro vaši situaci nejlepší a nejvýhodnější, zejména pokud stavíte nebo rekonstruujete. Vyplatí se také zainvestovat do regulace topení a termostatů, díky čemuž budete moct v každé místnosti nastavovat teplotu individuálně.

Ušetřete za vodu

Kapající kohoutky a protékající záchod? Překvapivě častá záležitost. Dáte přednost plně napuštěné horké vaně před sprchou? Ročně zaplatíte o stovky až tisíce korun navíc za vodu. Skvělým tipem je úsporná sprchová hadice nebo úsporná splachovací nádržka záchodu. Jsou to malé kroky, které mohou mít v součtu nákladů velký význam.