header stip
logo background

Jak se připravit na případný výpadek příjmu

Až dvě pětiny Čechů nemají zajištěnou náhradu při výpadku příjmu. Češi se mnohdy spoléhají na pomoc svých příbuzných, případně na rizikové půjčky bez příjmu, avšak měli by ke svému životu přistupovat zodpovědně a připravit se na případný výpadek příjmu vlastními silami.

Pojistěte se proti výpadku příjmu

Při výpadku příjmu nám chybí několik tisíc korun měsíčně na provoz domácnosti a další nezbytné výdaje. Pro takové případy se vyplatí pojistit se pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání. Tento druh pojištění nabízejí všechny běžné pojišťovny i někteří dodavatelé energií. Sjednat byste si měli dostatečnou částku plnění s vyplácením od prvního dne výpadku příjmu.

Myslete na dostatečnou finanční rezervu

Mnoho Čechů žije od výplaty k výplatě a při nenadálých výdajích nebo výpadku příjmu pak řeší, kde vzít peníze. Jestliže nezvládáte nic ušetřit, zkuste si najít brigádu a výdělek si dávat na stranu, nebo se obraťte na finančního poradce. Vytvořit byste si měli rezervu ve výši 4 až 5 měsíčních příjmů, ideálně ve výši 12 měsíčních příjmů. Nespoléhejte se na pomoc druhých a snažte se být za každé situace soběstační.

Jak na finanční rezervu?

Finanční rezervu si tvořte postupně a podle svých možností, i kdybyste si měli odkládat jen pár set korun měsíčně. Snažte se však ušetřit alespoň 10 procent z příjmů. Začněte s penězi lépe hospodařit a sestavte si rodinný rozpočet, abyste měli přehled o svých příjmech a výdajích. Projděte si výdaje a zkuste je snížit na minimum. Nastavte si limity svých výdajů a vysledujte, za co zbytečně utrácíte.

Nezadlužujte se

Pokud nezvládáte splácet své půjčky kvůli dlouhodobé nemoci, projděte si pojistné smlouvy, zda nemáte sjednáno pojištění proti výpadku příjmu nebo ztrátě zaměstnání. Pokuste se neřešit výpadek příjmu úvěry, protože byste se mohli dostat do hlubších finančních problémů. Jestliže je úvěr jediným možným řešením, propočítejte si, zda budete mít peníze na splátky.