header stip
logo background

3 hlavní rizika půjčky bez registrů

20.11.2018

Pokud potřebuje půjčit peníze někdo, kdo má negativní záznam v registru dlužníků, nemusí se ocitnout zrovna v lehké situaci. Spoustu možností má totiž ihned zapovězenu. Poskytovatelé půjček si své klienty detailně prověřují, a to různými způsoby – jedním z nich je registr dlužníků. Naštěstí ne všichni poskytovatelé jej využívají.

Do registru dlužníků se člověk dostane raz dva

Dnes existuje řada úvěrových produktů označovaných jako "PŮJČKA BEZ REGISTRŮ" - tedy úvěrů u kterých se registr dlužníků nekontroluje anebo jsou případné negativní záznamy tolerovány. Tyto půjčky jsou vhodné právě pro ty, kteří mají nějaký ten „škraloup“ z minulosti – ať už bližší či trochu vzdálenější. A někdy stačí opožděně uhrazená splátka či dokonce zapomenout zaplatit účet za telefon, nebo jiná banalita. I taková záležitost se octne v registru.

Problém s registry tedy nemusí člověka potkat, jen když poctivě nesplácí, ale i když na splátku zapomene nebo vznikne administrativní nedorozumění. Negativní záznam v rejstříku dlužníků hned neznamená, že půjčka je pro člověka nedostupná, ale cesta k ní bude trnitější.

Jít do banky?

Banky prověřují registry téměř se železnou pravděpodobností, a to při každé žádosti o půjčku či kreditní kartu. U nich pravděpodobně žadatel se záznamem nepochodí, i když výjimky se najdou. Někdy přihlédnou třeba k tomu, proč záznam vznikl.

Nebankovní společnosti

Cesta k penězům může vést přes nebankovní společnosti. Tady je situace příznivější, ale i u nich se žádost o půjčku může zkomplikovat. U klasických spotřebitelských úvěrů se registry prověřují. U jakých půjček bez nahlížení do registrů tedy lze pochodit? Jsou to hlavně SMS půjčky.

SMS půjčky

Tyto takzvané „půjčky před výplatou“ pomohou při akutním nedostatku peněz. Neposkytují závratné částky, většinou pár tisícovek, ale může to stačit na „vyhrabání“ se z problému. Pro jejich získání není ani nutné chodit na pobočku, stačí telefon a počítač s připojením na internet, proto i jejich název.

Kdy takovouto půjčku využít?

Třeba při problému s důležitým spotřebičem v domácnosti, jehož koupě nepočká. Hned po výplatě je nutno peníze splatit, abych se člověk nedostal do dluhů kvůli relativně malé částce. Penále a poplatky za tyto půjčky mohou být velmi vysoké, proto je nutno jejich využití s rozumem. A uvědomění si, zda je v našich silách vše splatit včas.

Na co půjčku nebrat

Nedoporučuje se brát si půjčky na splácení jiných půjček, jak to mnohdy u produktů bez registru je. Také není rozumné dostávat se do dluhů kvůli věcem, které počkají, třeba kvůli vysněné dovolené. A pokud nezbývají peníze na splácení, na půjčku je třeba zapomenout.

Jaké jsou tři hlavní rizika těchto půjček bez registrů?

  • Neuvážené braní půjčky
  • Možnost naletět podvodným společnostem
  • Vysoké poplatky a postihy při nesplácení