header stip
logo background


Jak na bezpečnou půjčku?

Máte potřebu půjčit si peníze? Buďte obezřetní a dobře tento krok promyslete, jedná se přece o závazek trvající od měsíců až po dlouhá léta. Správným přístupem k půjčkám zamezíte také hromadění se nejrůznějších úvěrů, a předejdete takto vzniku velmi nepříjemné dluhové pasti. Pojem „bezpečná půjčka“ je navíc ve skutečnosti poněkud zavádějící: ať si vyberete půjčku sebelepší, můžete se dostat během splácení do problémů; v ten moment už se každá půjčka může stát nebezpečnou. Je třeba zkrátka vědět, jak na to.

Jak tedy získám bezpečnou půjčku?

1.

Prevence předem. Nejlepší půjčka je taková, která nevznikne. Pamatujte na to před tím, než podepíšete jakýkoli úvěr. Jenže jak finance získat jinak, než půjčkou? Zjistěte, zda skutečně nedisponujete penězi, o kterých byste si nebyli aktivně vědomi. Nevlastníte spořící účet či jiný vedlejší účet, odkud byste si mohli dovolit peníze vybrat (pozor ale také na případné poplatky za výběr)?

Další velmi vřelou radou je rodinný/osobní rozpočet. Pokud jej ještě nemáte, rozhodně si jej vytvořte. Získáte tak představu o reálném množství a pohybu svých financích. Nesmírně Vám to ulehčí uvažování o půjčce. Jak na to? Jednoduše řečeno, sečtěte všechny svoje měsíční příjmy, pak všechny své měsíční výdaje. Následně porovnejte tyto dvě hodnoty a hledejte v seznamu výdajů ty, bez kterých se obejdete. Ušetříte tak peníze, které pak použijete na záměr půjčky. Lidé mnohdy utrácí za věci, které ve skutečnosti nepotřebují. Je starou dobrou pravdou, že štěstí člověka nespočívá v pouhém hromadění majetku.

Můžete též popřemýšlet, jaká další brigáda či jiné zaměstnání by Vás mohlo posunout finančně dál, a to také v dlouhodobějším měřítku.

2.

Jestliže jste se i po realizaci prvního kroku rozhodli pro úvěr, neuspěchejte tento krok a svého poskytovatele si vybírejte pečlivě (o vyděračských taktikách úvěrových predátorů se snad nemusíme ani zmiňovat!). Porovnejte nabídky několika prověřených poskytovatelů (bankovní, nebankovní společnosti, společnosti poskytující P2P půjčky). Nabídek je mnoho, a je třeba vědět, jak zodpovědně vybrat produkt vhodný pro vás. Zda je daná finanční instituce kontrolována a regulována Českou národní bankou si můžete vyhledat na: apl.cnb.cz

Při výběru si všímejte především výše RPSN – to v sobě zahrnuje všechny roční poplatky, tedy úvěry i ostatní, např. administrativní poplatky. Nenechte se zmást nízkými úrokovými sazbami, poskytovatele takto často lákají své potenciální klienty, už ale nezdůrazňují, že na vedlejších poplatcích zaplatíte ještě mnohem více, než na úrocích. RPSN je proto důvěryhodným zdrojem informací. Kromě toho si též adekvátně rozvrhněte výši měsíční splátky a délku splácení. Jak vysoká je pravděpodobnost, že po celou dobu splácení budete disponovat dostatkem potřebných financí?

3.

Získali jste výhodnou půjčku, splácíte už nějakou dobu. Jenže ztratíte zaměstnání a je pravděpodobné, že se opozdíte se splátkami, nebo že v horším případě nebudete schopni splácet vůbec. Dostáváte se do neschopnosti splácet. Vězte, že to nejrozumnější, co nyní můžete udělat, je co nejdříve kontaktovat vašeho poskytovatele, o vašem úpadku jej informovat a snažit se dohodnout na dočasném upraveném splátkovém kalendáři. Mnozí např. bankovní poskytovatele se s vámi rádi takto dohodnou – bude to pro ně velmi výhodnější, než kdybyste se stali úplnými neplatiči bez zájmu. V takovém případě by také k vám přistupovali odpovídajícím způsobem při vymáhání splátek.

…rada na závěr – pamatujte, že naše finanční situace je výsledkem také našeho vlastního psychického stavu.